Z tej kategorii:
Polecane
BlogJak urządzić pralnię w domu?

Jak urządzić pralnię w domu?

Z pralek korzysta się często, a w niektórych domach nawet codziennie. Pralka stała się podstawowym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania, dzięki czemu zawsze można cieszyć się czystymi i pachnącymi ubraniami. Warto pralkę ustawić w przeznaczonym do tego miejscu — pralni domowej. Pralnia w domu pozwoli Ci zorganizować odpowiednio pranie. Możesz urządzić ją w całkowicie osobnym pomieszczeniu lub zaaranżować pralnię w wydzielonej strefie w łazience.

Jeśli zastanawiasz się, jak zaaranżować pralnię domową, świetnie trafiłeś! Nasz poradnik pokaże Ci, co jest najważniejsze w domowej pralni, jak należy ustawić poszczególne elementy względem siebie i jak zaaranżować całą przestrzeń.

Co musi się znaleźć w domowej pralni?

Domowa pralnia to miejsce przeznaczone do tego, by prać ubrania, czyścić je i często też suszyć oraz prasować. Z tego względu najważniejszym elementem pralni niezaprzeczalnie będzie pralka, która umożliwi pranie ubrań. Dodatkowym sprzętem AGD może być też suszarka do ubrań.

To jednak nie wszystko, co powinno znaleźć się w pralni domowej. Wyposażenie pralni domowej to również odpowiednie zestawy mebli do łazienki Merkury Market, które pomogą w segregacji ubrań oraz chemii do prania, pozwolą zachować dobrą organizację i porządek.

Dodatkowo w pralni ustawić można też deskę do prasowania, żelazko oraz potrzebne do pracowania akcesoria.

 Jak urządzić pralnię w domu - Merkury Market

Gdzie urządzić pralnię domową?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście urządzenie pralni w całkowicie osobnym pomieszczeniu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym może nie być tyle miejsca. Warto jednak wiedzieć, że pralnia nie musi być duża, małe pomieszczenie będzie w sam raz.

Do aranżacji domowej pralni wykorzystać możesz też odpowiednio wydzielone miejsce w innych pomieszczeniach. Najlepiej wydzielić pralnię domową w dużej łazience lub w garażu. Miejsca te są zwykle pokryte płytkami, zatem łatwo będzie je czyścić i utrzymać porządek.

Jak ustawić elementy w pralni?

Zdecydowanie warto mieć pralnię domową lub przynajmniej pomieszczenie z wydzieloną pralnią. Koniecznie ustaw tam pralkę, a jeśli też ją masz — to i suszarkę. Aranżacji pralni nie może obejść się bez tych urządzeń.

Pamiętaj, że w pralni domowej powinien panować porządek, zatem należy zadbać o odpowiednie meble, które pomogą w zachowaniu czystości i schludności. Przydadzą się komody, regały i szafki łazienkowe. Przestrzenie nad pralką też warto ciekawie zaaranżować, wieszając tam regały np. na chemię do prania.

Dodatkowe elementy, deskę do pracowania, żelazko, akcesoria do prasowania, kosze na pranie, dobrze jest schować do zamykanych szafek tak, by nie były widoczne na co dzień. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy pralnia nie jest osobnym pomieszczeniem gospodarczym, ale wydzieloną częścią łazienki lub garażu.

Nie zapominaj, że chemia domowa, w tym też proszki do prania, płyny do płukania lub krochmal do prasowania, to środki, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Trzymaj je zatem z dala od małych dzieci, w zamykanej szafce lub na wysokich półkach.

 Pralnia domowa - Merkury Market

Jak powinna wyglądać mała pralnia domowa?

Zdecydowanie warto mieć pralnię lub przynajmniej miejsce w łazience albo garażu, które będzie funkcjonowało jako domowa pralnia. Odpowiednio zaaranżowana i wyposażona domowa pralnia powinna być funkcjonalna, estetyczna i wygodna w użytkowaniu. Rozwiązania, jakie się w niej stosuje, powinny pozwalać na sprawne wykonywania prania, suszenia i prasowania, a także utrzymania porządku i higieny.

Urządzając domową pralnię, nie zapominaj o tym, że nie musi być to duże pomieszczenie gospodarcze. Pralnię warto umieścić na mniejszej przestrzeni, gdzie będzie funkcjonalna, a jednocześnie nie będzie niepotrzebnie zajmować miejsca.

Sprawdź również
Nowości