
Urządzanie salonu lub jadalni to duże wyzwanie. W niewielu sytuacjach można pozwolić sobie na niczym nieskrępowane aranżowanie przestrzeni domowej. Zazwyczaj sporym ogranicznikiem jest ilość wolnego miejsca, która determinuje sposób wyposażania poszczególnych pomieszczeń. Jest to szczególnie widoczne w przypadku urządzania salonu lub jadalni, w których najczęściej umiejscawiamy dosyć duże meble, czyli stoły z krzesłami. Jak obliczyć ilość potrzebnego miejsca na te akcesoria, aby dokonać odpowiedniego wyboru? Pochylamy się nad tym zagadnieniem poniżej. Wskazujemy, w jaki sposób najlepiej to oszacować.
Sposoby, które ułatwiają wykonanie pomiaru
Aby obliczyć ilość wolnej przestrzeni, należy ustalić dwie najistotniejsze rzeczy: metraż pomieszczenia oraz docelową wielkość stołu. O ile drugi parametr możemy zmieniać, np. wybierając stół z krzesłami dla 4, a nie np. 6 osób, o tyle na wielkość salonu lub jadalni nie mamy bezpośredniego wpływu. Ogólną zasadą pomagającą w wytyczeniu dostępnego miejsca jest zasada 60 centymetrów. Mówi ona o tym, że każda osoba zajmuje nieco ponad pół metra w wolnej przestrzeni. Oczywiście, jeśli mamy taką potrzebę, możemy rozszerzyć nieco tę zasadę o kilka lub kilkanaście dodatkowych centymetrów. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup stołu o długości 180 centymetrów, wówczas po każdej ze stron może zasiąść do 3 osób – sumarycznie stół pomieści zaś 6, nie licząc krótszych boków. Przykładowo:
- stół kwadratowy 80×80 pomieści do 4 osób;
- stół prostokątny 180×60 pomieści 6 osób + 2 na bokach;
- stół prostokątny 80×60 pomieści 4 maksymalnie osoby;
- stół prostokątny 120×60 pomieści 4 osoby + 2 na bokach;
- stoły okrągłe o średnicy ok. 100 cm pomieszczą 4 osoby.

Na jakie aspekty związane z wygodą warto postawić?
Określenie wielkości stołu to jedno, ale warto również wziąć pod uwagę wygodę przemieszczania się gości przy nim zasiadających. Aby osoby siedzące przy stole czuły się komfortowo, należy dodać pewien bufor przestrzeni wokół stołu. Dotyczy to np. odległości pomiędzy oparciem krzeseł a ścianą czy przejściem. Jeśli nie mamy pewności, czy dany stół będzie wystarczająco duży, to można pokusić się o wybór stołów z możliwością przedłużenia. Warto rozważyć modele stołów rozkładanych, które pozwalają na elastyczne dostosowanie rozmiaru do potrzeb. W dogodnym dla siebie momencie można takie stoły z krzesłami rozsunąć i dołączyć fragment przedłużający – a po zakończeniu spotkania ze znajomymi lub rodziną mebel złożyć do wcześniejszej formy.
Jaki stół salonowy lub do jadalni jest najbardziej odpowiedni?
Stół w jadalni lub salonie to szczególny mebel. To przy nim będziemy spędzać poranki i wieczory, spożywając odpowiednio śniadania i kolacje. Przy wyborze zestawu stołu z krzesłami należy uwzględnić liczbę osób, które będą z niego korzystać. Jeśli w naszym gospodarstwie domowym znajdują się dwie osoby plus ewentualnie dzieci, to optymalnym rozwiązaniem jest wybór stołu z 4 miejscami. Optymalną konfiguracją może być również stół czteroosobowy z możliwością rozłożenia i dopasowania go do potrzeb 6 osób. Wtedy rozwiązuje się nam problem ze zbyt ograniczoną przestrzenią dla wszystkich zasiadających. Modnym wyborem są stoły okrągłe, które w wielu przypadkach również mają możliwość dołączenia „przedłużki”. Z kolei niezwykle kompaktowy, mały stół kwadratowy można nawet umieścić w rogu pomieszczenia. To opcja, która jest dobra w przypadku, gdy dysponujemy bardzo ograniczoną ilością miejsca.